Založ si blog

Tornádo, a čo ďalej?

Bude tornádo na Morave pre nás poučením alebo sa necháme ukolísať zbabelými konštatovaniami, že to je ojedinelý jav, že to bolo u susedov, atď.?

Podľa môjho názoru už nadišiel ten správny čas sa racionálne zamyslieť nad touto kritickou udalosťou a z úrovne krízového riadenia štátu, odborných organizácii a vysokých škôl vydať odporúčania do všetkých sfér nášho života ako byť na tento nepríjemný prírodný jav pripravený.

Zamýšľam sa, či kladiem si takéto otázky (ich množstvo geometricky stúpa s počtom diskutujúcich):

Je potrebné identifikovať územia v SR, kde je vyššia pravdepodobnosť výskytu toho javu (východoslovenská nížina, Záhorie, Žitný ostrov,…) a informovať/pripravovať tam žijúcich obyvateľov a infraštruktúru.

SHMÚ sa tiež nemusí schovávať za formulkou, že predpovedať tornádo na území okresu je nezmysel. To majú pravdu, ale myslím si, že napr. v spolupráci hydrometeorologických ústavov susedných štátov to už dáva zmysel, či?

Je potrebné sa pozrieť na budovy, obce, mestá – majú sa ľudia kam schovať? Ak by prišlo tornádo v čase školského vyučovania, kam sa schovajú naše deti školách bez pivníc v triedach s veľkými oknami? Nemala by mať každá škola evakuačnú miestnosť, či miestnosti? Čo robiť v presklených kanceláriách a obchodných centrách?

Idete si stavať rodinný dom, či ho prestavovať? Nemali by stavebné úrady poskytovať informačnú brožúrku, ktorá by nabádala ľudí stavať si miestnosť, kde bude bezpečno počas tornáda v oblastiach, kde je zvýšené riziko tornád.

Ako štát pristúpi k sieťovým odvetviam, ktoré tento jav ovplyvňuje najviac, konkrétne myslím k mobilným operátorom a elektrárňam? Ako bude fungovať systém varovania, resp. ako funguje systém varovania? Rozozvučia sa sirény v meste, ak už jeden z jeho koncov bude ničené tornádom? Momentálne nemáme na to ani nie je určený typ signálu.

A my, obyčajní ľudia, kto nás naučí sa správaniu počas tornád? Naučia sa to aspoň naše deti počas „branných“ cvičení?

Moja žena sa ma pýta, či je lepšie mať naše hliníkové rolety stiahnuté alebo nie, či je potrebné špeciálne zaistiť okná, či na ne preventívne nalepiť fóliu, čo mať v miestnosti, kde sa pred tornádom uchýlime, čo…

Mám strašne veľa otázok a málo odpovedí a najväčšia sklamanie mám z toho, že nenachádzam nikoho, kto by mal chuť mi odpovedať v celom rozsahu, komplexne, programovo a z rozvahou. A ešte aj pre všetkých v tomto štáte. Tak si držme palce.

Básničky IV.

05.08.2022

V piesku Mikroskopické kamienky vymyté morom a myšlienkami prechádzam sa po nich pália, ustupujú pod ťarchou a tiažou a ticho čakajú na vietor zahrabaný po členky v piesku suším si premokrenú kožu až celkom uschne, obujem sa a vybehnem do mesta zahrabaný po kolená v piesku kolíšem sa ako strašiak vo vetre všetko okolo mňa je smiešne vtáky [...]

Medveď náš spoluobývajúci

31.05.2022

Medzi hlavné celospoločenské témy sa nám premrlal pán Medveď, áno Medveď hnedý s veľkým „M“. Náš vrcholný predátor, kráľ Karpát a čučoriedok. Nanajvýš odborná téma sa predrala do krčiem a internetových diskusii, tlačových konferencii, blogov a vrcholových kníh. Môže za to najmä počet konfliktných stretov a neželaných stretnutí, zranení [...]

Navštívil som bojnickú opachu

29.04.2022

Pretvorená panoráma Bojníc láka panoramachtivých návštevníkov na výlet hore na kopec. Musím sa priznať, som rodák z tohto historického mestečka a odolával som pokušeniu pridať svoje peniaze k zisku majiteľa kúpeľov za túto „atrakciu“. Na mieste, kde je tento zážitkový areál, bola voľakedy malá lúčka skrytá medzi stromami využívaná na romantické chvíle či [...]

Lotyšsko / Parlametné voľby /

V parlamentných voľbách v Lotyšsku boli úspešní centristi premiéra Karinša

01.10.2022 21:27

Zo zverejnených odhadov tiež vyplýva neúspech strán zastupujúcich ruskojazyčnú menšinu v krajine.

Peter Pellegrini

Pellegrini na sneme Hlasu vyzval prítomných, aby si zaspievali

01.10.2022 20:58

Prítomní lídra Hlasu po jeho výzve zaspievať si odmenili potleskom.

Ramzan Kadyrov / Čečensko /

Kadyrov: Rusko by malo zvážiť použitie jadrových zbraní na Ukrajine

01.10.2022 19:31

Kadyrov prišiel s týmto vyhlásením po tom, ako boli ruské jednotky ukrajinskými vojakmi vytlačené z kľúčového mesta Lyman v Doneckej oblasti.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Fico chce cielene poškodiť Hlas a zneistiť našich voličov

01.10.2022 17:55

Na videopozdrav od Roberta Fica, ktorý mu adresoval pred straníckym snemom a opäť poukázal na možnú spoluprácu Hlasu s liberálmi, reagoval Peter Pellegrini odmietavo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 37720x
Priemerná čítanosť článkov: 1640x

Autor blogu

Kategórie