Založ si blog

Bratislavskými galériami január 18

„Reportáž – popisuje a zobrazuje skutočnosť na základe konkrétnych faktov, väčšinou získaných priamou účasťou alebo pozorovaním“ toľko z Wikipédie k významu tohto slova, ktoré som si potreboval sám pre seba preložiť do ľudštiny.

Všetci vieme, že sa k nám blíži hongkonský mutant vírusu chrípky a jedným z odporúčaní lekárov, sú aj časté prechádzky, ja som začal v januári 18´ mojou obľúbenou trojkou DOT + 19 + W&W, čiže White & Weiss galéria bola ako prvá, potom Galéria 19 a nakoniec DOT. – Contemporary Art Gallery.

White & Weiss galéria: názov výstavy „Bohdan Hostiňák – Juvenílie“, trvanie 30.11.2017 – 19.01.2018. Nepredajná výstava (záslužný to počin). Poznáte tohto umelca, je prvá otázka, ja nie. O to som bol milšie prekvapený vystavenými dielami. Autor je Rusnák, to pre tých, ktorý budú pozerať na jeho podpis na dielach v rusínštine (Б.Г.). Tento národ mal vždy blízko k prírode a keďže diela vystavené sú všetky z obdobia 1983 – 1990, teda jeho vysokoškolského štúdia (preto juvenílie), je v nich cítiť nevyprchané spojenie s prírodou, mladícku priamosť a chuť, hľadanie a pocit/potreba ukotvenia sveta. Na obrazoch sú ľudské postavy v rôznych hmyzoidných či zvieracích karikatúrach, ktoré podľa mňa zvýrazňujú to, čo si o daných osobách, situáciách autor myslel, častá je potreba umiestnenia týchto postáv do priestoru (osové kríže, múry, roviny). Je to akoby surové, telá sú nepekné, no zároveň analytické (čítaj rešerš od J. Mojžiša na stránke galérie), vťahujúce do deja (diela). Príjemne prekvapí i farebnosť obrazov, pozitívna a príjemná. Naozaj dobrá výstava.

Galéria 19: názov výstavy „…na papieri 2“, trvanie 10.1. 2018 – 18.2.2018. Na výstave sú diela od 25 autorov, preto ich nebudem menovať a na úvod si pomôžem citátom slov od p. Meška „Výstava chce preto v prvom rade predstaviť silu ich tvorivosti, ale aj pripomenúť, že vystavené práce na papieri, kresby, maľby a grafické listy, považovali dnes už klasici moderny za vážnu, rovnocennú súčasť svojej tvorby…“ To asi najlepšie vystihuje výstavu, diela sú najmä pre znalcov, ale nakoniec, keď som odchádzal z galérie, hovoril som si, že to bolo veľmi dobré, nuž sú tu diela od umelcov s tým väčším „U“. Predsa len by som sa zastavil u pár diel na papieri. V našom okolí pomerne známa Adriena Šimotová je tu zastúpená dvomi – tromi veľmi zaujímavými prácami (suchá ihla), na čo sa budete dlho pozerať sú perforované grafické listy p. Kučerovej (tiež ČR) – tú techniku by som si raz chcel vyskúšať (napadne vás). Kto chodí nakupovať do Mistelbachu (predovšetkým Záhoráci), sa už určite zastavil v Mamuze a múzeu H. Nitscha, stačí jeden pohľad na jeho „papier“ a vynoria sa vám všetky spomienky z letnej návštevy tohto pomerne sugestívneho múzea. Mám poznačené v mobile ešte zopár diel, ale nebudem ich už menovať, choďte sa pozrieť (možno i viackrát).

DOT. – Contemporary Art Gallery: názov výstavy „Failings Before Final“, trvanie 7.12.2017 – 28.1.2018. Opäť kolektívna výstava (10) a opäť na papieri, ako v predchádzajúcej galérii, zásadný rozdiel je však v tom, že predchádzajúci autori považujú(ovali) práce na papieri za rovnocennú súčasť tvorby, v DOT galérii ja tento pocit nemám. A hoci tu vystavujú umelci, ktorých mám naozaj rád, asi budem trošku kritický. Vystavujúci autori sami pripomínajú, že tieto kresby sú „sekundárny produkt, podklad pre budúce diela“ a úlohou výstavy je „priblížiť sa tomu, čo sa preháňa hlavou autora“, nerozumiem akosi konceptu výstavy, rôznych úrovni diel (miešanie podkladov s dielami na papieri), či naznačenia myšlienky, ktorá s skrýva „pod povrchom“. A hlavne mi chýba v týchto „konceptoch“ väčšia odvaha na experiment, prekračovanie čohokoľvek. Ale aby som nebol iba kritický, nesmierne ma zaujal zakladač so skúškami farieb od p. Sadovskej (asi, nedalo sa to zistiť). Listoval som a listoval, škoda, že nebol previazaný s konkrétnou prácou na papieri na výstave. Pričom ešte ostanete stáť budú asi diela p. Šilleho, kým si prečítate jeho internetové heslá či Sadovskej skice jej charakteristickým postáv (rozmýšľal som, či je toto naozaj skica alebo je to jej práca na papieri). Ja mám však radšej prirodzené nenútené postavy p. Mesárošovej, tentoraz však bez oranžovej L. Na Štefánika sa pozriete určite viackrát a hovoríte si, že asi má p. Fabian pravdu. Najväčšiu plusku dávam p. Sekerášovej a p. Miklóšovej, budete mať rovnaký pocit?

SODA gallery: názov výstavy „STANO FILKO FROM EARTH TO PLUTO“, trvanie 15.12.2017 – 26.01.2018. Veľmi by ma zaujímalo, koľko návštevníkov videlo túto výstavu nášho umeleckého priekopníka. Kto si niečo prečíta o nedávno zosnulom Filkovi, bude sa potýkať s heslami ako dimenzia, kozmos, objekty, ofset, koncepcia či iné. Mňa však vždy na ňom láka ako dokáže vyplniť priestor v menšej či väčšej polohe. V SOD-e zo stropu visia ním zvárané železné obrysy rakiet a planét, sprvu sa to zdá strašne statické, ale keď do nich vojdete a jedného sa dotknete, ste vo Filkovej vlastnej dimenzii a poézii. Odporúčam najmä vo dvojici. Na stene sú ďalej inštalované jeho zbierané obrázky či tlače, zaujímavé na nich je, že prešlo 50 rokovo či viac a svet sa akoby nezmenil, to čo je na nich stále platí. Mne by sa páčila niekde v BA, nejaká jeho stála expozícia spolu s J. Kollerom, ale asi také obrovské voľné haly nemáme.

Galérii Čin Čin a ZAHORIAN & VAN ESPEN sa budem venovať až v mojej februárovej vychádzke, lebo jedna z nich v januári oddychuje a druhá otvára výstavu až na budúci týždeň.

Ešte malá poznámka, stihol som aj predĺženú výstavu p. Krivoša, super, škoda, že na sklonku jeho tvorivého života nevieme takému umelcovi venovať pozornosť akú by si zaslúžil.

Bratislavskými galériami_február

19.02.2018

Januárové/februárové miestami bezslnkové alebo chladné bratislavské počasie nás pomaly privádza k veselým tónom ukrytých vo veltlínskom (valentínskom) zelenom a hutným tónom huspenín, viac »

Bratislavskými galériami

18.01.2018

Novoročné predsavzatia sú starým klišé, ktoré už ani psychológovia neodporúčajú, ale ja som si predsa len jedno dal a chcem Vám z neho, každý mesiac, po kvapkách, trošku predkladať. Nie viac »

Peniaze, euro, ekonomika

Ak Nemcom prejde diaľničné mýto, podobne ho zmenia aj Rakúšania

19.02.2018 15:08

Rakúsko zmení systém mýtneho, ak Súdny dvor Európskej únie nebude mať námietky proti mýtu pre osobné autá v Nemecku.

Peter Pellegrini

Pellegriniho úrad pripravil antibyrokratický zákon

19.02.2018 15:03

Odbúranie administratívnej záťaže pre fyzické a právnické osoby je hlavným účelom návrhu zákona z dielne úradu podpredsedu vlády.

zamestnanci robotníci muži práca fabrika výroba

Druhý sociálny balíček naráža na riziká rozpočtu

19.02.2018 15:00

Pri zvažovanom znižovaní daní, investíciách do nájomných bytov, diaľnic či vyšších penzií vláda nemôže byť príliš rozšafná.

Euro, peniaze, ekonomika, graf

Ak Británia zostane v colnej únii, nemôže mať obchodnú dohodu s Austráliou

19.02.2018 14:50

Británia nebude môcť rokovať o bilaterálnej obchodnej dohode s Austráliou, ak sa Londýn rozhodne zostať v európskej colnej únii po brexite.

jancelado

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 605x
Priemerná čítanosť článkov: 202x

Autor blogu

Kategórie