Založ si blog

Maľba roku 2022 v Nedbalke

Maľba roku 2022? Asi zo všetkého najviac je potrebné pochváliť sponzora a organizátorov súťaže, dnes je každá myšlienka zaoberajúca sa umením v jeho reálnej podobe a aj v reálnej podobe finančne podporená, veľmi vzácna. Táto súťaž už trvá pomerne dosť rokov, aby sme mohli konštatovať, že v SR ide o jednu z najprestížnejších súťaží vo vizuálnej tvorbe.

Poďme však trošku poporiadku, súťaž je už ukončená, 20 najlepších a víťazi vyhlásení, ceny rozdané a momentálne sú víťazné diela vystavené v bratislavskej galérii Nedbalka na prízemí a zdarma – je čas pre verejnosť ísť sa pokochať na vlastné okále, čo rok 2021 priniesol. Ale kto má viacej času, Nedbalka má zaujímavé výstavy, je určite príhodné sa zdržať v galérii i dlhšie i na vyšších poschodiach.

Je dôležité vziať si sprievodný katalóg k prehliadke, bez neho je človek stratený. V katalógu sa ľahko dopátrate k jednotlivým autorom, ich životopisom či krátkemu popisu diela, čo je mimoriadne potrebné pre jeho prvotné pochopenie.

V ostatných rokoch je zrejme vždy v porote aj niekto z Únie nevidiacich a slabozrakých (vopred sa im ospravedlňujem za môj sarkazmus), pretože sa mi zdá, že čím väčšie tým lepšie a ešte aj čím viac farieb… V dielach sa objavujú témy odlúčenia, osamelosti, sexizmu, ochrany životného prostredia, atď. Človek nevdojak začne rozmýšľať, aký bol vlastne rok 2021, čo sme v ňom zažili, načo si spomenieme? Bol to rok už mierne postcovidový, olympijský, pred a vojnový, stále viac a viac debilne konšpiračný. Rok, kedy sme v našom stredoeurópskom priestore vybehli zo svojich covidových kukiel, niekto cez ešte radikálnejšie komentáre v diskusiách, niekto ešte viac vytrénovaný, niekto ešte viac závislý od svojho démona, niekto tučnejší, niekto ekologickejší, aby som bol aj sebakritický (posledné dva prípady platia aj pre mňa). Oprel som sa o stĺp v Nedbalke a hľadal som to v Maľbách roka 2022. Bohužiaľ som tam vedel iba málo nájsť svoje pocity z prechádzajúceho roka, možno generačný rozdiel, možno vy budete mať viacej šťastia.

Ak sem tam navštívite nejakú tú galériu, tak niektorí umelci Vám už budú povedomý menom či tvorbou, o niektorých som počul prvý krát, ale myslím, že to nie je chyba. Ešte raz môžem podotknúť, že katalóg pomôže a napovie.

Mňa osobne potešilo či zaujalo dielo od:

  • Jána Hrčku, pre svoju odvahu jebnúť tam ťavu a bezprostrednosť diela
  • Adama Šakového, pre dobrú prácu, pre slobodu prejavu
  • Simony Folkovej, pre prácu s materiálom (konečne niekto) a kompozíciu
  • Oskara Felbera, pretože ma tie oči nasali dovnútra
  • Miroslavy Sandanus, pretože sa mi páčil a pripomenul mi rok 2021.

Takže je toho aj dosť. I cez moju predchádzajúcu kritiku, je toho nakoniec pomerne dosť. Páčilo by sa mi, keby galéria vo výstavnom priestore dala možnosť hlasovať aj tým, ktorí nešetria krokom a prídu sa pozrieť. Nakoniec, stojí to za to ísť sa pozrieť.

Chýba nám

19.10.2022

Chýba nám dostatok elektrickej energie, zemného plynu, chýba nám dostatok potravín pre všetkých, chýbajú nám odborníci, máme málo dát na mobile. Chýba nám tolerancia, je nízka vymožiteľnosť práva, trpíme nedostatkom pochopenia, úcty a nedostatkom lásky. Chýbajú nám ozajstní priatelia, nemáme čas na vlastné záujmy a nevieme si nájsť čas na deti a sex, či [...]

Príspevok k šetreniu energií v školách

06.10.2022

Vážené riaditeľky a riaditelia škôl, zriaďovatelia a rodičia detí a študentov píšem Vám krátke pojednanie k možnostiam úspor na vykurovaní našich škôl. Každého z nás trápia extrémne sa zvyšujúce náklady na vykurovanie, predpokladané náklady na vykurovanie na tento školský rok sa dávali do rozpočtu vyslovene od pása, pretože reálne to nemôže nikto vedieť. [...]

Básničky IV.

05.08.2022

V piesku Mikroskopické kamienky vymyté morom a myšlienkami prechádzam sa po nich pália, ustupujú pod ťarchou a tiažou a ticho čakajú na vietor zahrabaný po členky v piesku suším si premokrenú kožu až celkom uschne, obujem sa a vybehnem do mesta zahrabaný po kolená v piesku kolíšem sa ako strašiak vo vetre všetko okolo mňa je smiešne vtáky [...]

Nikol Pašinjan, Vladimir Putin

The Guardian: Putinovo zovretie spojencov po arménskom odmietnutí povoľuje

26.11.2022 10:20

Urážka od tradičného Putinovho spojenca nasledovala po katastrofálnom summite šiestich bývalých sovietskych republík.

Tvrdošín

Na Slovensku sme unikátom, hovoria Tvrdošínčania

26.11.2022 10:00

Mnohí miestni si na čele radnice iného človeka, ako súčasného primátora, predstaviť nevedia. Iní by tam zase radi videli „novú krv“.

Ivan Šaško, primátor, Tvrdošín

Neporaziteľný primátor Tvrdošína Šaško „vládne“ desiatky rokov. Má na to špeciálny recept?

26.11.2022 10:00

Tvrdí, že nabudúce už kandidovať neplánuje, no v podobnom duchu sa vyjadroval aj pred štyrmi rokmi. „Človek nikdy nevie,“ podotkol s úsmevom.

Australia Spencer Tunick, rakovina kože, sydney

Na pláži v Sydney sa vyzlieklo 2 500 ľudí, aby upozornili na rakovinu kože

26.11.2022 09:34

Počet účastníkov sa viac-menej zhoduje s počtom ľudí, ktorí v Austrálii ročne zomrú v súvislosti s rakovinou kože.