Založ si blog

Maľba roku 2022 v Nedbalke

Maľba roku 2022? Asi zo všetkého najviac je potrebné pochváliť sponzora a organizátorov súťaže, dnes je každá myšlienka zaoberajúca sa umením v jeho reálnej podobe a aj v reálnej podobe finančne podporená, veľmi vzácna. Táto súťaž už trvá pomerne dosť rokov, aby sme mohli konštatovať, že v SR ide o jednu z najprestížnejších súťaží vo vizuálnej tvorbe.

Poďme však trošku poporiadku, súťaž je už ukončená, 20 najlepších a víťazi vyhlásení, ceny rozdané a momentálne sú víťazné diela vystavené v bratislavskej galérii Nedbalka na prízemí a zdarma – je čas pre verejnosť ísť sa pokochať na vlastné okále, čo rok 2021 priniesol. Ale kto má viacej času, Nedbalka má zaujímavé výstavy, je určite príhodné sa zdržať v galérii i dlhšie i na vyšších poschodiach.

Je dôležité vziať si sprievodný katalóg k prehliadke, bez neho je človek stratený. V katalógu sa ľahko dopátrate k jednotlivým autorom, ich životopisom či krátkemu popisu diela, čo je mimoriadne potrebné pre jeho prvotné pochopenie.

V ostatných rokoch je zrejme vždy v porote aj niekto z Únie nevidiacich a slabozrakých (vopred sa im ospravedlňujem za môj sarkazmus), pretože sa mi zdá, že čím väčšie tým lepšie a ešte aj čím viac farieb… V dielach sa objavujú témy odlúčenia, osamelosti, sexizmu, ochrany životného prostredia, atď. Človek nevdojak začne rozmýšľať, aký bol vlastne rok 2021, čo sme v ňom zažili, načo si spomenieme? Bol to rok už mierne postcovidový, olympijský, pred a vojnový, stále viac a viac debilne konšpiračný. Rok, kedy sme v našom stredoeurópskom priestore vybehli zo svojich covidových kukiel, niekto cez ešte radikálnejšie komentáre v diskusiách, niekto ešte viac vytrénovaný, niekto ešte viac závislý od svojho démona, niekto tučnejší, niekto ekologickejší, aby som bol aj sebakritický (posledné dva prípady platia aj pre mňa). Oprel som sa o stĺp v Nedbalke a hľadal som to v Maľbách roka 2022. Bohužiaľ som tam vedel iba málo nájsť svoje pocity z prechádzajúceho roka, možno generačný rozdiel, možno vy budete mať viacej šťastia.

Ak sem tam navštívite nejakú tú galériu, tak niektorí umelci Vám už budú povedomý menom či tvorbou, o niektorých som počul prvý krát, ale myslím, že to nie je chyba. Ešte raz môžem podotknúť, že katalóg pomôže a napovie.

Mňa osobne potešilo či zaujalo dielo od:

  • Jána Hrčku, pre svoju odvahu jebnúť tam ťavu a bezprostrednosť diela
  • Adama Šakového, pre dobrú prácu, pre slobodu prejavu
  • Simony Folkovej, pre prácu s materiálom (konečne niekto) a kompozíciu
  • Oskara Felbera, pretože ma tie oči nasali dovnútra
  • Miroslavy Sandanus, pretože sa mi páčil a pripomenul mi rok 2021.

Takže je toho aj dosť. I cez moju predchádzajúcu kritiku, je toho nakoniec pomerne dosť. Páčilo by sa mi, keby galéria vo výstavnom priestore dala možnosť hlasovať aj tým, ktorí nešetria krokom a prídu sa pozrieť. Nakoniec, stojí to za to ísť sa pozrieť.

Básničky VI.

29.09.2023

Ráno IIIa.3 dvadsaťštyri hodinoví ľudia klepú na okná ešte poskakujem v záhrade plnej balónov nadýchnem sa z vankúša spomienok je čas na čaj a prvú predpoveď počasia v real- timovej databáze mojich myšlienok začínam generovať obvyklé hlúposti obraz dnešného dňa sa na jeden displej nezmestí vírim prach a príležitosti, niečo na mňa sadne [...]

Bilboardy – náš duševný smog

24.08.2023

Bilboardy – náš duševný smog premnožený pri príležitosti volieb tých, z ktorých niektorí povedú našu krajinu: Demokrati: „Demokrati spájajú“ – rozpojiť, spojiť, rozpojiť, spojiť, rozpojiť, spojiť, kto si trúfne odhadnúť v akej fáze (roz)spájania budú po voľbách, alebo dva mesiace po nich. Republika: „Mimovládkam ani cent“ – neverte im, že nevedia [...]

Básničky V.

19.05.2023

Večer je pomarančový večer vyrušuje ma neustále kolísanie vody z trička presvitá celý svet zobudil som ťa, aby si zaspala vták bije zobákom o sklo moje srdce bije ako čineli dnes sa všetky čmeliaky zbláznili lietali ako drony a chytili nás podvečer v posteli Rajská záhrada chovajú ma vo vysokom dome, možno na slaninu možno na výkon práce okná [...]

Policajný potápač

Z rieky v Jasove vytiahli bezvládne telo nezvestného muža

29.11.2023 16:38

Obhliadajúci lekár po príchode na miesto predbežne vylúčil cudzie zavinenie a na určenie presnej príčiny smrti bolo nariadené vykonanie pitvy.

Polícia

Dvaja mladíci v Hlohovci okradli seniorku. Obom hrozí až desať rokov za mrežami

29.11.2023 16:16

Svojmu mladšiemu spolupáchateľovi mal dať muž ako podiel zo zisku hotovosť vo výške dve eurá.

Sýria Idlib al-Káida skupina HTS hrozba

Vojnový zločin. Najmenej 40 civilistov zomrelo pri útoku Al-Káidy v Burkina Faso

29.11.2023 16:06

Najmenej 40 civilistov prišlo minulý víkend o život pri útoku povstalcov napojených na sieť Al-káida.

Francúzsky minister, súd, Éric, Dupond-Moretti

Francúzsky súd oslobodil ministra, obžalovaného z konfliktu záujmov

29.11.2023 16:00

Francúzsky Súdny dvor republiky v stredu oslobodil ministra spravodlivosti Érica Duponda-Morettiho spod obžaloby.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 49788x
Priemerná čítanosť článkov: 1556x

Autor blogu

Kategórie