Založ si blog

Maľba roku 2022 v Nedbalke

Maľba roku 2022? Asi zo všetkého najviac je potrebné pochváliť sponzora a organizátorov súťaže, dnes je každá myšlienka zaoberajúca sa umením v jeho reálnej podobe a aj v reálnej podobe finančne podporená, veľmi vzácna. Táto súťaž už trvá pomerne dosť rokov, aby sme mohli konštatovať, že v SR ide o jednu z najprestížnejších súťaží vo vizuálnej tvorbe.

Poďme však trošku poporiadku, súťaž je už ukončená, 20 najlepších a víťazi vyhlásení, ceny rozdané a momentálne sú víťazné diela vystavené v bratislavskej galérii Nedbalka na prízemí a zdarma – je čas pre verejnosť ísť sa pokochať na vlastné okále, čo rok 2021 priniesol. Ale kto má viacej času, Nedbalka má zaujímavé výstavy, je určite príhodné sa zdržať v galérii i dlhšie i na vyšších poschodiach.

Je dôležité vziať si sprievodný katalóg k prehliadke, bez neho je človek stratený. V katalógu sa ľahko dopátrate k jednotlivým autorom, ich životopisom či krátkemu popisu diela, čo je mimoriadne potrebné pre jeho prvotné pochopenie.

V ostatných rokoch je zrejme vždy v porote aj niekto z Únie nevidiacich a slabozrakých (vopred sa im ospravedlňujem za môj sarkazmus), pretože sa mi zdá, že čím väčšie tým lepšie a ešte aj čím viac farieb… V dielach sa objavujú témy odlúčenia, osamelosti, sexizmu, ochrany životného prostredia, atď. Človek nevdojak začne rozmýšľať, aký bol vlastne rok 2021, čo sme v ňom zažili, načo si spomenieme? Bol to rok už mierne postcovidový, olympijský, pred a vojnový, stále viac a viac debilne konšpiračný. Rok, kedy sme v našom stredoeurópskom priestore vybehli zo svojich covidových kukiel, niekto cez ešte radikálnejšie komentáre v diskusiách, niekto ešte viac vytrénovaný, niekto ešte viac závislý od svojho démona, niekto tučnejší, niekto ekologickejší, aby som bol aj sebakritický (posledné dva prípady platia aj pre mňa). Oprel som sa o stĺp v Nedbalke a hľadal som to v Maľbách roka 2022. Bohužiaľ som tam vedel iba málo nájsť svoje pocity z prechádzajúceho roka, možno generačný rozdiel, možno vy budete mať viacej šťastia.

Ak sem tam navštívite nejakú tú galériu, tak niektorí umelci Vám už budú povedomý menom či tvorbou, o niektorých som počul prvý krát, ale myslím, že to nie je chyba. Ešte raz môžem podotknúť, že katalóg pomôže a napovie.

Mňa osobne potešilo či zaujalo dielo od:

  • Jána Hrčku, pre svoju odvahu jebnúť tam ťavu a bezprostrednosť diela
  • Adama Šakového, pre dobrú prácu, pre slobodu prejavu
  • Simony Folkovej, pre prácu s materiálom (konečne niekto) a kompozíciu
  • Oskara Felbera, pretože ma tie oči nasali dovnútra
  • Miroslavy Sandanus, pretože sa mi páčil a pripomenul mi rok 2021.

Takže je toho aj dosť. I cez moju predchádzajúcu kritiku, je toho nakoniec pomerne dosť. Páčilo by sa mi, keby galéria vo výstavnom priestore dala možnosť hlasovať aj tým, ktorí nešetria krokom a prídu sa pozrieť. Nakoniec, stojí to za to ísť sa pozrieť.

Môj pes (Canis familiaris) a ja

11.01.2023

Uložil som svojmu psovi disciplinárny trest a kárne opatrenie: „dva a pól dňa v náhubku okrem času na stravu a na zábavu“, ale čítajte prečo. V do obednom čase a za noci si tajne pazúrikom na pravej labke a diaľkovým ovládačom zapínal známu televíznu stanicu tv1000, ďalej aktivoval prekladač psej reči do ľudskej („Dog translator“, poznámka redakcie) v mojom [...]

Chýba nám

19.10.2022

Chýba nám dostatok elektrickej energie, zemného plynu, chýba nám dostatok potravín pre všetkých, chýbajú nám odborníci, máme málo dát na mobile. Chýba nám tolerancia, je nízka vymožiteľnosť práva, trpíme nedostatkom pochopenia, úcty a nedostatkom lásky. Chýbajú nám ozajstní priatelia, nemáme čas na vlastné záujmy a nevieme si nájsť čas na deti a sex, či [...]

Príspevok k šetreniu energií v školách

06.10.2022

Vážené riaditeľky a riaditelia škôl, zriaďovatelia a rodičia detí a študentov píšem Vám krátke pojednanie k možnostiam úspor na vykurovaní našich škôl. Každého z nás trápia extrémne sa zvyšujúce náklady na vykurovanie, predpokladané náklady na vykurovanie na tento školský rok sa dávali do rozpočtu vyslovene od pása, pretože reálne to nemôže nikto vedieť. [...]

petržalka polícia bratislava

Tragédia v Petržalke: Policajti nedokázali nájsť byt, z ktorého muž vypadol. Začali trestné stíhanie

20.03.2023 13:30

Polícia poskytla viac informácií o tragickej smrti troch ľudí. Prípad mŕtveho dieťaťa vyšetrujú ako obzvlášť závažný zločin vraždy.

Richard Rybníček

Rybníček nebude kandidovať v parlamentných voľbách, chce pokračovať ako prezident Únie miest

20.03.2023 13:08

Prioritou je pre neho projekt Európske hlavné mesto kultúry 2026, ktorý udelili Trenčínu.

Austrália Afganistan zločiny vojnové vojak obvinenie

Austrálske úrady obvinili prvého bývalého vojaka z vojnových zločinov v Afganistane

20.03.2023 13:03

Austrálske úrady obvinili prvého austrálskeho veterána z vojnového zločinu v súvislosti s údajnou vraždou spáchanou v Afganistane.

Dmitrij Medvedev

Po zatykači na Putina hrozí Medvedev Haagu zničením hypersonickou raketou

20.03.2023 12:52

Dmitrij Medvedev, ktorý sa od začiatku ruskej invízie na Ukrajine prejavuje viac ako zlostný bloger než zodpovedný politik, zašiel tak ďaleko, že je to príliš aj pre prokremeľský tábor.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 43500x
Priemerná čítanosť článkov: 1611x

Autor blogu

Kategórie