Založ si blog

Medveď náš spoluobývajúci

Medzi hlavné celospoločenské témy sa nám premrlal pán Medveď, áno Medveď hnedý s veľkým „M“. Náš vrcholný predátor, kráľ Karpát a čučoriedok. Nanajvýš odborná téma sa predrala do krčiem a internetových diskusii, tlačových konferencii, blogov a vrcholových kníh. Môže za to najmä počet konfliktných stretov a neželaných stretnutí, zranení a hospodárskych škôd. Ale čo je hlavná otázka? Otázka predsa neznie tak, že už nechceme na Slovensku medveďov alebo žeby sme chlpáčika chceli škrtnúť z registra chránených živočíchov. Nie, my chceme len jednoduché pravidlo, chceme, aby enviro odborníci povedali, že v našich lesoch môže žiť toľko a toľko medveďov, verejnosť bývajúca pri lesoch toto číslo schválila alebo upravila na spoločensky akceptovateľné číslo (lebo nielen odborné hľadisko je rozhodujúce) a podľa tohto konsenzu sa udržiavala početnosť tejto šelmy. Je veľa toho čo sa má spraviť?

Vždy je lepšie, bezpečnejšie a v tomto prípade aj ekologickejšie, ak sa téma vyrieši odborne a nezačne ľudová tvorivosť. Nechceme chodiť ako kovboji po lese so sprejom na opasku.

Z môjho pohľadu, návrh riešenia od enviro pracovníkov, že múdra matka príroda sama zariadi prirodzenú reguláciu medveďa hlavne množstvom potravy, sa mi zdá beh na veľmi dlhé trate. Budeme prechádzať fázami veľmi veľkého premnoženia a prechodu šelmy do území, kde nie je vítaný ale vôbec, fázou, kde sa môžu začať ľudia brániť sami z dôvodu obáv o vlastné bezpečie či majetok či nepriaznivého účinku na iné ekosystémy.

Vidíme to pri aj raticovej zveri, kde si momentálne vyberáme, či budeme viac regulovať túto zver, alebo prídeme o chránené druhy rastlinstva alebo nám prasačí mor zlikviduje naše chovy.

Poďme sa dohodnúť ako medvede, vydajme normu, kde stanovíme pre každého, kto prichádza s mrmláčom do styku, jeho úlohu, tú v ktorej je odborníkom a kde bude stanovená početnosť medveďov na km2 lesa. Enviro pracovníci, dobrovoľníci nech pravidelne každých 5 rokov sčítavajú medveďou a „hádžu“ tieto čísla do systému, nech poľovníci automaticky dostávajú povolenky na regulovaný odstrel v miestach, kde určí systém, nech si medvedí zásahový tím určuje, ktorého medveďa a kam ho premiestni, nech lesná stráž a mestská polícia kontroluje zabezpečenie odpadových nádob a spôsob prikrmovania zveri v lese, atď.  Proste nech má každý jasne dané povinnosti a nech nám táto téma zmizne z našich hláv.

V tomto roku budú výsledky sčítania populácie medveďa na Slovensku, ktoré sa robilo v roku 2019, máme už veľa zranených občanov a medvede budú chcieť ísť na jeseň spokojne spať ako my každý večer. Takže máme najvyšší čas, aby si dotknutí starostovia, Ministerstvo životného prostredia SR, ekológovia, lesníci a poľnohospodári na chvíľu pokojne spolu sadli a jasne nám napísali, že takto a takto  budeme s Medveďom ďalej žiť. Lebo my už nebudeme za chvíľu vedieť ako…

Môj pes (Canis familiaris) a ja

11.01.2023

Uložil som svojmu psovi disciplinárny trest a kárne opatrenie: „dva a pól dňa v náhubku okrem času na stravu a na zábavu“, ale čítajte prečo. V do obednom čase a za noci si tajne pazúrikom na pravej labke a diaľkovým ovládačom zapínal známu televíznu stanicu tv1000, ďalej aktivoval prekladač psej reči do ľudskej („Dog translator“, poznámka redakcie) v mojom [...]

Maľba roku 2022 v Nedbalke

11.11.2022

Maľba roku 2022? Asi zo všetkého najviac je potrebné pochváliť sponzora a organizátorov súťaže, dnes je každá myšlienka zaoberajúca sa umením v jeho reálnej podobe a aj v reálnej podobe finančne podporená, veľmi vzácna. Táto súťaž už trvá pomerne dosť rokov, aby sme mohli konštatovať, že v SR ide o jednu z najprestížnejších súťaží vo vizuálnej [...]

Chýba nám

19.10.2022

Chýba nám dostatok elektrickej energie, zemného plynu, chýba nám dostatok potravín pre všetkých, chýbajú nám odborníci, máme málo dát na mobile. Chýba nám tolerancia, je nízka vymožiteľnosť práva, trpíme nedostatkom pochopenia, úcty a nedostatkom lásky. Chýbajú nám ozajstní priatelia, nemáme čas na vlastné záujmy a nevieme si nájsť čas na deti a sex, či [...]

Patriot, Nemecko

Zelenskyj: Ukrajina musela vrátiť systém protivzdušnej obrany. Nefungoval

29.03.2023 12:22

Poľsko a Slovensko sa rozhodli poskytnúť Ukrajine stíhačky sovietskej výroby, avšak žiadna západná krajina zatiaľ nesúhlasila s dodaním moderných lietadiel.

Majerský, Danko, Pellegrini, Taraba

Potrebuje cestovný ruch samostatné ministerstvo? Podľa historika malo vzniknúť už po revolúcii

29.03.2023 12:00

Nejde o prvý pokus zriadiť samostatné ministerstvo, vlastnú iniciatívu chystá aj Hlas.

Igor Matovič

Matovič burcoval, ale márne. Parlament odmietol návrh na 500-eurovú odmenu za účasť vo voľbách

29.03.2023 11:50

Líder OĽaNO návrh odôvodňoval snahou o zvýšenie účasti vo voľbách.

spišiak, šimečka

Policajný exprezident Spišiak vstúpil do Progresívneho Slovenska

29.03.2023 11:40

Svoj vstup do politiky odôvodnil, že chce ešte niečo dosiahnuť a chce pomôcť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 43593x
Priemerná čítanosť článkov: 1615x

Autor blogu

Kategórie