Založ si blog

Medveď náš spoluobývajúci

Medzi hlavné celospoločenské témy sa nám premrlal pán Medveď, áno Medveď hnedý s veľkým „M“. Náš vrcholný predátor, kráľ Karpát a čučoriedok. Nanajvýš odborná téma sa predrala do krčiem a internetových diskusii, tlačových konferencii, blogov a vrcholových kníh. Môže za to najmä počet konfliktných stretov a neželaných stretnutí, zranení a hospodárskych škôd. Ale čo je hlavná otázka? Otázka predsa neznie tak, že už nechceme na Slovensku medveďov alebo žeby sme chlpáčika chceli škrtnúť z registra chránených živočíchov. Nie, my chceme len jednoduché pravidlo, chceme, aby enviro odborníci povedali, že v našich lesoch môže žiť toľko a toľko medveďov, verejnosť bývajúca pri lesoch toto číslo schválila alebo upravila na spoločensky akceptovateľné číslo (lebo nielen odborné hľadisko je rozhodujúce) a podľa tohto konsenzu sa udržiavala početnosť tejto šelmy. Je veľa toho čo sa má spraviť?

Vždy je lepšie, bezpečnejšie a v tomto prípade aj ekologickejšie, ak sa téma vyrieši odborne a nezačne ľudová tvorivosť. Nechceme chodiť ako kovboji po lese so sprejom na opasku.

Z môjho pohľadu, návrh riešenia od enviro pracovníkov, že múdra matka príroda sama zariadi prirodzenú reguláciu medveďa hlavne množstvom potravy, sa mi zdá beh na veľmi dlhé trate. Budeme prechádzať fázami veľmi veľkého premnoženia a prechodu šelmy do území, kde nie je vítaný ale vôbec, fázou, kde sa môžu začať ľudia brániť sami z dôvodu obáv o vlastné bezpečie či majetok či nepriaznivého účinku na iné ekosystémy.

Vidíme to pri aj raticovej zveri, kde si momentálne vyberáme, či budeme viac regulovať túto zver, alebo prídeme o chránené druhy rastlinstva alebo nám prasačí mor zlikviduje naše chovy.

Poďme sa dohodnúť ako medvede, vydajme normu, kde stanovíme pre každého, kto prichádza s mrmláčom do styku, jeho úlohu, tú v ktorej je odborníkom a kde bude stanovená početnosť medveďov na km2 lesa. Enviro pracovníci, dobrovoľníci nech pravidelne každých 5 rokov sčítavajú medveďou a „hádžu“ tieto čísla do systému, nech poľovníci automaticky dostávajú povolenky na regulovaný odstrel v miestach, kde určí systém, nech si medvedí zásahový tím určuje, ktorého medveďa a kam ho premiestni, nech lesná stráž a mestská polícia kontroluje zabezpečenie odpadových nádob a spôsob prikrmovania zveri v lese, atď.  Proste nech má každý jasne dané povinnosti a nech nám táto téma zmizne z našich hláv.

V tomto roku budú výsledky sčítania populácie medveďa na Slovensku, ktoré sa robilo v roku 2019, máme už veľa zranených občanov a medvede budú chcieť ísť na jeseň spokojne spať ako my každý večer. Takže máme najvyšší čas, aby si dotknutí starostovia, Ministerstvo životného prostredia SR, ekológovia, lesníci a poľnohospodári na chvíľu pokojne spolu sadli a jasne nám napísali, že takto a takto  budeme s Medveďom ďalej žiť. Lebo my už nebudeme za chvíľu vedieť ako…

Básničky IV.

05.08.2022

V piesku Mikroskopické kamienky vymyté morom a myšlienkami prechádzam sa po nich pália, ustupujú pod ťarchou a tiažou a ticho čakajú na vietor zahrabaný po členky v piesku suším si premokrenú kožu až celkom uschne, obujem sa a vybehnem do mesta zahrabaný po kolená v piesku kolíšem sa ako strašiak vo vetre všetko okolo mňa je smiešne vtáky [...]

Navštívil som bojnickú opachu

29.04.2022

Pretvorená panoráma Bojníc láka panoramachtivých návštevníkov na výlet hore na kopec. Musím sa priznať, som rodák z tohto historického mestečka a odolával som pokušeniu pridať svoje peniaze k zisku majiteľa kúpeľov za túto „atrakciu“. Na mieste, kde je tento zážitkový areál, bola voľakedy malá lúčka skrytá medzi stromami využívaná na romantické chvíle či [...]

Konšpirátori v pracovnom kolektíve

15.02.2022

Zákonník práce uvádza vo svojom prvom článku: „Fyzické osoby majú právo na prácu a na slobodnú voľbu zamestnania, na spravodlivé a uspokojivé pracovné podmienky a na ochranu proti nezamestnanosti. Tieto práva im patria bez akýchkoľvek obmedzení a priamej diskriminácie alebo nepriamej diskriminácie podľa pohlavia, manželského stavu a rodinného stavu, rasy, farby pleti, [...]

Lotyšsko / Parlametné voľby /

V parlamentných voľbách v Lotyšsku boli úspešní centristi premiéra Karinša

01.10.2022 21:27

Zo zverejnených odhadov tiež vyplýva neúspech strán zastupujúcich ruskojazyčnú menšinu v krajine.

Peter Pellegrini

Pellegrini na sneme Hlasu vyzval prítomných, aby si zaspievali

01.10.2022 20:58

Prítomní lídra Hlasu po jeho výzve zaspievať si odmenili potleskom.

Ramzan Kadyrov / Čečensko /

Kadyrov: Rusko by malo zvážiť použitie jadrových zbraní na Ukrajine

01.10.2022 19:31

Kadyrov prišiel s týmto vyhlásením po tom, ako boli ruské jednotky ukrajinskými vojakmi vytlačené z kľúčového mesta Lyman v Doneckej oblasti.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Fico chce cielene poškodiť Hlas a zneistiť našich voličov

01.10.2022 17:55

Na videopozdrav od Roberta Fica, ktorý mu adresoval pred straníckym snemom a opäť poukázal na možnú spoluprácu Hlasu s liberálmi, reagoval Peter Pellegrini odmietavo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 37724x
Priemerná čítanosť článkov: 1640x

Autor blogu

Kategórie