Bratislavskými galériami_marec

Vyhodil som z môjho vankúša všetko perie preč a môj krásny zaslintaný biely vankúš som vypchal nádhernými ulitami, lastúrami a mušľami z letných dovoleniek. Z Talianska, Grécka či Chorvátska. Teraz mám hlavu položenú na vankúši plnom spomienok, len sa nesmiem ani pohnúť, lebo tak zaštrkocú, že ma okamžite preberú zo  sna.

To je hrozné tieto moje úvody, ale nechcem vždy začať z mosta do prosta.

Galéria Čin Čin: názov výstavy „Veci, na ktorých mi záleží“, autorka Erika Miklóšová, trvanie 7.3. – 30.3.2018. Erika Miklóšová rada experimentuje (s druhmi farieb), pričom jej výsledok si vieme zatriediť, vieme si s ním v hlave poradiť a ešte nás aj baví. Tento krát využíva prostriedky maliarov natieračov z minulého storočia, ktoré máme ešte v spomienkach alebo niektorí dokonca aj na stenách v starých chalupách, a základnú vrstvu diela vytvára maliarskym valčekom. Je to základ, o ktorý sa môžeme oprieť, ktorý nás s niečím spojí a od začiatku nás posúva do podvedomých súvislostí, korelácii, podprahovo si loví naše spomienky (najmä pri obraze „Still – life with a dress and a west“). Vrchnú vrstvu tvorí pohodené oblečenie, tak ako ho vyzlečiete a niekde prevesíte, v spálni, vo vašej osobnej zóne, ktorú vidíte len vy sám alebo vaša najbližšia rodina. Opäť tým vyvoláva vaše čisto osobné pocity, ktoré sa ťažšie zmierujú s tým, že vidia niekoho, pre vás cudzieho človeka, intimitu, jeho veci. Hoci vy ich máte doma rovnako pohodené, ako on. Všetko je podopreté zmenou techník: na podklade – akryl a na vrchnej vrstve – suchý pastel, čo v prípade autora spája ale v prípade nezainteresovaného diváka výrazne oddeľuje tieto dva druhy spomienok, kde každá je z iného času.  Mne sa to páčilo, jednak mám rád experiment, či prácu, ktorú len tak nevidno, veľmi pekné. Super, že je z toho urobená celá séria, výstava dostáva tak ucelený charakter. Uvidíme, s čím príde táto detimilovná umelkyňa nabudúce, tešíme sa.

Galéria 19: názov výstavy „Priestor pre meditáciu“, autor Michal Kern, trvanie 23.02. – 08.04.2018. Ja sa musím priznať, že som sa s tvorbou tohto zosnulého umelca (1938 – 1994) stretol prvý krát, nejako mi jeho tvorba ušla. Gro jeho tvorby pochádza z obdobia socializmu, ale tým by som ho necharakterizoval, skôr by som povedal, že skúmajúci umelci z tohto obdobia stoja často na pomedzí príroda – pokrok – človek. Na jeho dielach je to obzvlášť cítiť, myslím v tom pozitívnom smere. Táto retrospektívna výstava je – neviem, kde by som začal. Človek ostane plný jeho tichých osobných myšlienok, ktoré sú skoro pod každým dielom ako krátky koment, dnes by sme ich možno nazvali i ekologickými či existencionálnymi, zopár úryvkov dám: „Stopy sú dokladom našej existencie. Chcem zanechať stopu v prírode v súlade s jej životom.“, „Vytvoril som líniu bod po bode, krok za krokom. Zložil som ju z pocitov a zážitkov. Napísal som ju do snehu sám sebou (svojím telom)“. Mne sa mimoriadne páčili tie, ktoré komentovali jeho spôsob tvorby, napr.: „Skúmam pocit pri perforovaní (papiera). Je podobný prebáraniu sa cez snehovú kôru.“ alebo „Zobrať do jaskyne zrkadlovú fóliu.“. Neviem, či dostatočne tieto výroky odkrývajú to, čo je na výstave, ktorá pozostáva najmä z jeho kresieb, fotografií a rôznych kombinovaných techník. Možno tú výstavu treba uchopiť nie až tak vážne ako vyzerá, skôr by som ju zobral z pohľadu, ako sme sa my ľudia pozerali na veci, na život v predošlom období. Silná vec je aj „Kresba z jaskyne“, posledné autorov dielo, myslím, že to ostane na dlho v pamäti. V tejto rozbúrenej dobe, trocha myšlienok, ktoré vedú tým správnym smerom nie je na škodu.

DOT. – Contemporary Art Gallery: názov výstavy „Look Around You“, trvanie 10.03. – 08.04.2018. Á opäť kolektívna výstava (L. Prochazka, S. Komaček, P. Kašpar, M. Kaminský, R. Dranga, J. M. Teringa, M. Myslovič, D. Chmeliar), kde sa mladí schopní a nadpriemerní (podľa kurátora) autori, snažia ukázať niečo zo svojej najnovšej vysokoškolskej tvorby. A ja s kurátorom súhlasím, po dlhšom čase v DOT celkom fajn výstava nových vecí. Dali by sa dať aj iné prívlastky ako moderné, aktuálne alebo progresívne, atď. Mne však stačí, že tie veci majú svoju hlavu a pätu. Samozrejme, pri kolektívnej výstave sa miešajú jednotlivé techniky či myšlienky, ktoré sa v takom menšom priestore nevedia vždy „osamostatniť“, ale OK. Môj názor je tiež podobný kurátorovmu, keď píše, že mladí dostávajú málo priestoru. Nebudem sa venovať jednotlivým autorom ani ich dielam, prepáčte, mená autorov sú mi ešte príliš neznáme a diela si je treba jednoducho pozrieť. A možno by som predsa len spomenul dielo „cable man“, či „Vlastnosť č. 1“ alebo donekonečna sa otvárajúcu a zatvárajúcu strechu auta. Toto zaujme úplne každého. Už len opakovať takéto výstavy, možno i v trošku väčšom, doplniť to trebárs o nejaký videoart, či niečo hlučnejšie a ísť s tým trošku aj do ulíc, nech je o týchto umelcoch o niečo viac vedieť.  Ešte trošku kritiky: nepomáha tejto výstave, že ju DOT tají na svojej internetovej stránke a cable mana z dôvodu šetrenia elektrickej energie je potrebné, aby ste si zapli sami, kto nájde vypínač, tomu dávam plusko J.

V ostatných galériách, ktoré si dovoľujem komentovať ešte pokračujú februárové výstavy (ZAHORIAN & VAN ESPEN galéria – Sky gravity – R. Ondák – Š. Papčo, White & Weiss galéria -Adam Štech – Z brucha, Soda gallery -Nika KUPYROVA – Otis Rem), tak sa ešte krátkym komentom dotknem SPP galérie, kde vystavuje galéria Gwerk diela Karola Ondreičku. Mám slabosť na grafiku, preto táto komerčná zastávka. Kombinácia lept – akvatinta – mezzotinta – suchá ihla, to je taký exkurz do úplne iného sveta, kde K. Ondreička vedel ako to chodí. Kto sa bude venovať tento mesiac takým prízemným veciam ako je zmena dodávateľa energie, môže si na chvíľu odskočiť potom ako mu automat pridelí číslo, podobne ako v nejakom absurdnom filme.

Povodne, chce to krok dopredu

25.09.2024

Prvotný nápor tohtoročných povodní máme pomaly za sebou, ostáva upratovanie, vysúšanie, opravy… Skôr ako uschnú všetky naše snahy o pozornosť k tomuto živlu, zhodnoťme si trošku ich ostatné zdolávanie, aby to bolo nabudúce aspoň o trošku lepšie. Začnime jednoduchou otázkou: „Dalo sa to zvládnuť lepšie?“, „Dalo“, jednoduchá odpoveď, ale ako, to je už [...]

Básničky VI.

29.09.2023

Ráno IIIa.3 dvadsaťštyri hodinoví ľudia klepú na okná ešte poskakujem v záhrade plnej balónov nadýchnem sa z vankúša spomienok je čas na čaj a prvú predpoveď počasia v real- timovej databáze mojich myšlienok začínam generovať obvyklé hlúposti obraz dnešného dňa sa na jeden displej nezmestí vírim prach a príležitosti, niečo na mňa sadne [...]

Bilboardy – náš duševný smog

24.08.2023

Bilboardy – náš duševný smog premnožený pri príležitosti volieb tých, z ktorých niektorí povedú našu krajinu: Demokrati: „Demokrati spájajú“ – rozpojiť, spojiť, rozpojiť, spojiť, rozpojiť, spojiť, kto si trúfne odhadnúť v akej fáze (roz)spájania budú po voľbách, alebo dva mesiace po nich. Republika: „Mimovládkam ani cent“ – neverte im, že nevedia [...]

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 57133x
Priemerná čítanosť článkov: 1731x

Autor blogu

Kategórie