Založ si blog

Bratislavskými galériami

Novoročné predsavzatia sú starým klišé, ktoré už ani psychológovia neodporúčajú, ale ja som si predsa len jedno dal a chcem Vám z neho, každý mesiac, po kvapkách, trošku predkladať. Nie som ani príliš vtipný, ani príliš výrečný, ale rád sa pozerám na veci, ktoré sú pekné, ktoré sú zaujímavé, ktoré majú niečo v sebe, ktoré sú aktuálne, prosto mám rád súčasné vizuálne umenie. Túlam sa po galériách. Inak je to celkom závažné postihnutie. A keďže pracujem v Bratislave, dal som si záväzok, že každý mesiac (dôraz je na to každý!) navštívim moje viac či menej obľúbené galérie a prinesiem z nich krátku, neodbornú, čiastočne odkopírovanú, odporúčajúcu či neodporúčajúcu „reportáž“ pre laických občanov. Veď načo tam stále chodím. Reportážami postihnuté galérie budú SODA gallery, ZAHORIAN & VAN ESPEN galéria, DOT. – Contemporary Art Gallery, Galéria 19, White & Weiss galéria a galéria Čin Čin.

Sprvu by som povedal, že nedajte sa pomýliť tými zvláštnymi názvami týchto výstavných siení, umelecká obec si bežne potrpí na inotaje, ktoré môžu i odradiť.  Oveľa väčším problém ako ich názvy je možnosť parkovať pri nich, či dostať odborný výklad k výstave, ktorá je práve otvorená, či vedieť sa naladiť na ich kalendár výstav alebo otváracích hodín.

Na prvý blog, aby som nebol taký stručný hneď od začiatku, dám ešte slovo každej jednej z nich a okopírujem pre Vás pár slov z ich web stránok, ktoré oni sami o sebe píšu a pridám krátky svoj postreh.

SODA gallery – „is contemporary art gallery whose exhibition activities are mainly focused on the creation of a new generation of domestic but also foreign artists. For Art collectors gallery present and offer significant new young and contemporary authors and the best works of art with high investment value of the environment from Czech, Slovakia and Europe.“ Môj preklad týchto ich úvodných slov je, že sa zameriavajú najmä na mladých, ale už zavedených autorov, striedajú slovenských, zahraničných autorov, či skupinové výstavy. Sem tam sa nájde výstava i renomovaného (staršieho) umelca. Ich výstavy vedia prekvapiť.

ZAHORIAN & VAN ESPEN galéria – nepíšu na svojej stránke o sebe nič, aj tak tam rád chodievam a mali by všetci, čo chodia trolejbusom č. 201 a 202. Nič nás to nestojí vystúpiť na zastávke Hraničná a na chvíľku sa zatúlať medzi obrazy či plastiky, ak majú otvorené. Z dôvodu, že je to galéria, ktorých majitelia prevádzkujú galériu aj v Prahe, pomerne často sa tu stretnete s umelcami či kurátormi z bratskej krajiny. Na mňa ich výstavy pôsobia vždy tak uvoľňujúco, príjemne.

DOT. – Contemporary Art Gallery  – tiež nepíšu na svojej stránke nič o sebe. Je potrebné povedať, že  galéria je spojená s kaviarničkou príjemného typu. Nevýhodou je, že keď v galérii nájdete niečo, načo by ste sa radi opýtali, nebýva koho. Výstavy tu majú najmä úplne mladí umelci a tým kolíše aj ich kvalita či pútavosť (alebo trvácnosť kvality). No o to bývajú aktuálnejšie, drzejšie, otvorenejšie… Super.

Galéria 19 – „na počiatku bola túžba sprístupniť toto miesto všetkým, ktorí prejavia záujem o výtvarné umenie, vlastne nie len o výtvarné, a ktorí chcú porozumieť vzťahu medzi človekom a miestom, ktoré sa môže stať geniom loci pre stretnutia a porozumenia, vyhľadávania zmyslu a významu umenia, ktoré nás môže stimulovať, kultivovať a robiť lepšími bytosťami.” Tu niet čo dodať k týmto slovám, ak tam chodíte, úplne to vystihuje, poznáte to. Elegantná, čistá galéria s čistými zväčša konceptuálnymi výstavami dobrej kvality.

White & Weiss galéria – „je spoločnosť založená v roku 2010, zaoberá predajom moderného a súčasného umenia zo strednej Európy, najmä z územia Českej a Slovenskej republiky. Zakladateľom je zberateľ, spisovateľ, dramatik Pavol Weiss. V roku 2015 spoločnosť otvorila internetový predaj umenia s celosvetovým záberom online predaja, doručovania. Taktiež poskytuje služby privátneho/neverejného predaja diel.“ Myslím, že tu treba začať slovíčkom, ktorým aj oni začali, že je to „firma“, ktorá pracuje s umením, a to s nie hocijakým umením. Kto má chuť mať doma niečo kvalitné, nech tam beží (ale nie všetko sa mi vždy páči). Škoda len, že má človek pocit, že výstavné priestory sa podobajú podchodu.

Rád by som upozornil na 3 spomínané galérie, DOT + 19 + W&W, sú pri sebe a tak ich návštevy vždy spájam, je to krásna pochôdzka, pri ktorej sa človek nenachodí.

Galéria Čin Čin – „radi vás uvidíme aj v našej galérii na Podjavorinskej 4a, kde každý mesiac nájdete novú výstavu. Keďže galéria sa nachádza na ulici spisovateľky  Ľ. Podjavorinskej, dostala názov  Čin Čin,  podľa jej naznámejšej vrabčacej knižky.“ A opäť si dovolím začať úvodným slovom, ktorým sa predstavuje galéria a to slovkom „radi“. Keďže je to relatívne malý výstavný priestor, kurátorke či majiteľke sa nevyhnete a rada Vám o vystavovaných dielach porozpráva vždy a koľko potrebujete. Vystavované diela sú tiež obvykle všetky na predaj, kvalita umelcov primeraná, odporúčam.

Dúfam, že ostatné galérie nebudú sklamané (alebo naopak), že o nich nepíšem, ale nedá sa stihnúť všetko.

A ešte, prečo vlastne píšem? Okrem vlastnej ješitnosti, to bude aj z dôvodu, že mám taký neodbytný pocit, že sa strašne veľa píše o politike, o konšpiráciách, o veciach, bez ktorých človek môže žiť, ale bez umenia sa žiť nedá, aspoň nie dobre.

Prvá reálna reportáž bude na konci januára.

Bratislavskými galériami_apríl

12.04.2018

Malá chvíľka k architektúre. Viete aké je podľa mňa v súčasnosti najkrajšie nedokončené stavebné dielo v Bratislave? Jama po starej autobusovej stanici, úžasné. Malí pracovníci na dne viac »

Bratislavskými galériami_marec

14.03.2018

Vyhodil som z môjho vankúša všetko perie preč a môj krásny zaslintaný biely vankúš som vypchal nádhernými ulitami, lastúrami a mušľami z letných dovoleniek. Z Talianska, Grécka či Chorvátska. viac »

Bratislavskými galériami_február

19.02.2018

Januárové/februárové miestami bezslnkové alebo chladné bratislavské počasie nás pomaly privádza k veselým tónom ukrytých vo veltlínskom (valentínskom) zelenom a hutným tónom huspenín, viac »

Google vyhľadávanie, klávesnica, lupa, internet, informácie, hľadanie

Alphabet (Google) výrazne zvýšil zisk až na 9,4 miliardy USD

24.04.2018 01:27

Americká spoločnosť Alphabet, ktorá je majiteľom Googlu, v prvom štvrťroku zvýšila čistý zisk medziročne o 73 percent na 9,4 miliardy dolárov.

NÁRODNÉ CENTRUM SCLEROSIS MULTIPLEX

Národné centrum Sclerosis multiplex, n.o.,

24.04.2018 00:14

NCSM poskytuje terénne sociálne služby, sociálne poradenstvo a po rekonštrukcii objektu bude poskytovať sociálne a rehabilitačné služby špecializované na SM.

Michaela Musilová

Michaela Musilová reprezentovala Slovensko na simulovanej misii na Mars

23.04.2018 22:48

Už šiesta simulovaná misia na Mars pod záštitou NASA a Havajskej Univerzity mala prebiehať od 15. februára až do 14. októbra 2018.

Alitalia

Alitalia mohla dostať nepovolenú pomoc od štátu

23.04.2018 22:38

Talianska letecká spoločnosť Alitalia mohla ťažiť z nelegálnej podpory štátu, oznámila v pondelok Európska komisia. Vyšetrí to.

jancelado

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 1814x
Priemerná čítanosť článkov: 363x

Autor blogu

Kategórie