Založ si blog

Bratislavskými galériami

Novoročné predsavzatia sú starým klišé, ktoré už ani psychológovia neodporúčajú, ale ja som si predsa len jedno dal a chcem Vám z neho, každý mesiac, po kvapkách, trošku predkladať. Nie som ani príliš vtipný, ani príliš výrečný, ale rád sa pozerám na veci, ktoré sú pekné, ktoré sú zaujímavé, ktoré majú niečo v sebe, ktoré sú aktuálne, prosto mám rád súčasné vizuálne umenie. Túlam sa po galériách. Inak je to celkom závažné postihnutie. A keďže pracujem v Bratislave, dal som si záväzok, že každý mesiac (dôraz je na to každý!) navštívim moje viac či menej obľúbené galérie a prinesiem z nich krátku, neodbornú, čiastočne odkopírovanú, odporúčajúcu či neodporúčajúcu „reportáž“ pre laických občanov. Veď načo tam stále chodím. Reportážami postihnuté galérie budú SODA gallery, ZAHORIAN & VAN ESPEN galéria, DOT. – Contemporary Art Gallery, Galéria 19, White & Weiss galéria a galéria Čin Čin.

Sprvu by som povedal, že nedajte sa pomýliť tými zvláštnymi názvami týchto výstavných siení, umelecká obec si bežne potrpí na inotaje, ktoré môžu i odradiť.  Oveľa väčším problém ako ich názvy je možnosť parkovať pri nich, či dostať odborný výklad k výstave, ktorá je práve otvorená, či vedieť sa naladiť na ich kalendár výstav alebo otváracích hodín.

Na prvý blog, aby som nebol taký stručný hneď od začiatku, dám ešte slovo každej jednej z nich a okopírujem pre Vás pár slov z ich web stránok, ktoré oni sami o sebe píšu a pridám krátky svoj postreh.

SODA gallery – „is contemporary art gallery whose exhibition activities are mainly focused on the creation of a new generation of domestic but also foreign artists. For Art collectors gallery present and offer significant new young and contemporary authors and the best works of art with high investment value of the environment from Czech, Slovakia and Europe.“ Môj preklad týchto ich úvodných slov je, že sa zameriavajú najmä na mladých, ale už zavedených autorov, striedajú slovenských, zahraničných autorov, či skupinové výstavy. Sem tam sa nájde výstava i renomovaného (staršieho) umelca. Ich výstavy vedia prekvapiť.

ZAHORIAN & VAN ESPEN galéria – nepíšu na svojej stránke o sebe nič, aj tak tam rád chodievam a mali by všetci, čo chodia trolejbusom č. 201 a 202. Nič nás to nestojí vystúpiť na zastávke Hraničná a na chvíľku sa zatúlať medzi obrazy či plastiky, ak majú otvorené. Z dôvodu, že je to galéria, ktorých majitelia prevádzkujú galériu aj v Prahe, pomerne často sa tu stretnete s umelcami či kurátormi z bratskej krajiny. Na mňa ich výstavy pôsobia vždy tak uvoľňujúco, príjemne.

DOT. – Contemporary Art Gallery  – tiež nepíšu na svojej stránke nič o sebe. Je potrebné povedať, že  galéria je spojená s kaviarničkou príjemného typu. Nevýhodou je, že keď v galérii nájdete niečo, načo by ste sa radi opýtali, nebýva koho. Výstavy tu majú najmä úplne mladí umelci a tým kolíše aj ich kvalita či pútavosť (alebo trvácnosť kvality). No o to bývajú aktuálnejšie, drzejšie, otvorenejšie… Super.

Galéria 19 – „na počiatku bola túžba sprístupniť toto miesto všetkým, ktorí prejavia záujem o výtvarné umenie, vlastne nie len o výtvarné, a ktorí chcú porozumieť vzťahu medzi človekom a miestom, ktoré sa môže stať geniom loci pre stretnutia a porozumenia, vyhľadávania zmyslu a významu umenia, ktoré nás môže stimulovať, kultivovať a robiť lepšími bytosťami.” Tu niet čo dodať k týmto slovám, ak tam chodíte, úplne to vystihuje, poznáte to. Elegantná, čistá galéria s čistými zväčša konceptuálnymi výstavami dobrej kvality.

White & Weiss galéria – „je spoločnosť založená v roku 2010, zaoberá predajom moderného a súčasného umenia zo strednej Európy, najmä z územia Českej a Slovenskej republiky. Zakladateľom je zberateľ, spisovateľ, dramatik Pavol Weiss. V roku 2015 spoločnosť otvorila internetový predaj umenia s celosvetovým záberom online predaja, doručovania. Taktiež poskytuje služby privátneho/neverejného predaja diel.“ Myslím, že tu treba začať slovíčkom, ktorým aj oni začali, že je to „firma“, ktorá pracuje s umením, a to s nie hocijakým umením. Kto má chuť mať doma niečo kvalitné, nech tam beží (ale nie všetko sa mi vždy páči). Škoda len, že má človek pocit, že výstavné priestory sa podobajú podchodu.

Rád by som upozornil na 3 spomínané galérie, DOT + 19 + W&W, sú pri sebe a tak ich návštevy vždy spájam, je to krásna pochôdzka, pri ktorej sa človek nenachodí.

Galéria Čin Čin – „radi vás uvidíme aj v našej galérii na Podjavorinskej 4a, kde každý mesiac nájdete novú výstavu. Keďže galéria sa nachádza na ulici spisovateľky  Ľ. Podjavorinskej, dostala názov  Čin Čin,  podľa jej naznámejšej vrabčacej knižky.“ A opäť si dovolím začať úvodným slovom, ktorým sa predstavuje galéria a to slovkom „radi“. Keďže je to relatívne malý výstavný priestor, kurátorke či majiteľke sa nevyhnete a rada Vám o vystavovaných dielach porozpráva vždy a koľko potrebujete. Vystavované diela sú tiež obvykle všetky na predaj, kvalita umelcov primeraná, odporúčam.

Dúfam, že ostatné galérie nebudú sklamané (alebo naopak), že o nich nepíšem, ale nedá sa stihnúť všetko.

A ešte, prečo vlastne píšem? Okrem vlastnej ješitnosti, to bude aj z dôvodu, že mám taký neodbytný pocit, že sa strašne veľa píše o politike, o konšpiráciách, o veciach, bez ktorých človek môže žiť, ale bez umenia sa žiť nedá, aspoň nie dobre.

Prvá reálna reportáž bude na konci januára.

Bratislavskými galériami_november

12.11.2018

Zabudol som napísať úvod, zabudol som na meniny, zabudol som sa najesť, jeseň je čas zabúdania? Asi áno, lebo už teraz nám všade pripomínajú, že sa blížia Vianoce a tak nezabudnime na čarovné viac »

Bratislavskými galériami_september

28.09.2018

Poďme na jesenné prechádzky, sú poznačené ostrým slnkom, nie slniečkom, listami v povetrí, ktoré lietajú ako naše myšlienky a očakávaním. Na jeseň vždy človek niečo očakáva, aká viac »

Básničky II

07.09.2018

Trilógia o ráne a ránach Ráno v aute Ráno v aute mám v ústach chuť, aj keď som si umyl zuby, čudné? možno je z včerajších raňajok, obeda či spoločného večera, keď sme boli spolu. viac »

peniaze, bankovky, kalkulačka, plat

Taliani majú v rozpočte škrtnúť tri miliardy, žiada Brusel

18.12.2018 11:42

Európska komisia podmienila schválenie talianskeho rozpočtu na budúci rok ďalšími úsporami v hodnote 2,5 až 3,0 miliardy eur.

aktivisti

Prokuratúra zrušila obvinenie aktivistov, trestné konanie sa ešte nekončí

18.12.2018 11:04

Podľa prokuratúry aktivisti ich konaním neohrozili žiadne verejnoprospešné zariadenie.

maroko, pakt o migrácii

Valné zhromaždenie OSN schválilo pakt o utečencoch

18.12.2018 10:57

Proti bolo len USA a Maďarsko.

Kórea, prehliadka

OSN odsúdila porušovanie ľudských práv v Severenej Kórei

18.12.2018 10:10

Podľa odhadov vyše desať miliónov Severokórejčanov trpí podvýživou.

jancelado

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 6141x
Priemerná čítanosť článkov: 512x

Autor blogu

Kategórie